Postovani u spermokulturi dijagnosticira mi je e. Coli u kolicini 250 000. Nalaz spermograma astenozospermija, koncentracija spermatozoida 107 miliona/ml, progresivno brzo pokretni 9. 5% , progresivo sporo pokretni 21% i pokretni u mestu 5% . Zanima me dali e. Coli moze znatno uticati na pokretnost spermatozoida i dali zbog dobre koncentracije (107 miliona) kao sto kaze moj urolog moze doci do zaceca prirodni putem. Pijem antibiotsku terapiju i dali trebam koristiti vitamiski komplekse kao proxeed ili profertil? Odakle dolaze bakterije u eakulatu, (iz prostate ili??) i kako povecati imunitet da ne bi dolazilo cesto do infekcije. Posle terapije planiramo i insemeaciju. Hvala unaped

    Odgovoreno: 25. 11. 2011.
    • Poštovani,
      Koncetracija je dobra a pokretljivost je nesto slabija.
      to je apsolutno posledica infekcije, u vasem slucaju eserihijom.
      bakterija je u prostati a krvotok prostate je jako spor i ne mozemo napraviti
      potrebnu koncetraciju antibiotika u prostati koji bi eliminisao klicu. Pogotovu za
      limitirano vreme koriscenja antibiotika.
      ja u ovakvim slucajevima posle antibiotske terapije predlazem vise meseci/preko sest/
      biljni "antibiotik"paraprotex koji se pokazao jako efikasnim u hronicnim infekcijama.
      i proxed i profertil su takodjer suplementi. Sadrze karnitin i arginin amino kiseline, co q10, vitamine i elektrolite i uglavnom deluju na poboljsanje pokretljivosti spermatozoida.
      vama je sada neophodniji antibioticki preparat ali necete pogresiti ako pijete i proxeed pored
      paraprotexa.
      za vise se mozete obratiti na moj meil, ali se obavezno pozovite na broj ovog pitanja.