Postovani, molila bih vas da mi objasnite nalaz spermiograma: volumen: 5ml; boja: blijedožućk.; miris: specifican; likvefakcija: normalna; ph: 7, 2; broj spermatozoida/ml: 88mil; ukupan broj: 440mil; progresivno pokretni: 0, 40% ; slabo pokretni: 0, 40% ; nepokretni: 17mil; leukociti: 10-12; aglutinacija1, 0; epitelne celije: 1-2; normalni oblici: 0, 90; patoloski oblici: 0, 10; fruktoza: 24, 0. Napomena: u ejakulatu se vidi dosta leukocita. Moj muz i ja vec duze vrijeme pokusavamo da postanemo roditelji, ali bezuspjesno, s tim sto ja imam jedan jajovod zacepljen, a sad nas zanima da li je njegov nalaz uredan. Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 11. 11. 2011.
    • Poštovana,
      I pored dobrog broja, dobre pokretljivosti i dobre morfologije ne postizete oplodnju zbog
      prisutne infekcije. Nju treba ispitati kod vas oboje i pravilno je leciti, do tada odnosi sa
      zastitom. Lecenje oba partnera ako se izoluju polno prenosive klice.