Dobar dan imam jedno pitanje moj sin starosti 3 godine boluje cistinurija u bubrugu u 7 mesecu imao kamen dr. Su polomili nakon 2 godine opet se pojaveli dali postoji lek cistinurija da se izleci da nema vise kamena u bubregu za molio bi vas da mi odgovorite na moju email unapred zahvalan

    Odgovoreno: 28. 10. 2011.
    • Poštovani,
      Ovo je pitanje za nefrologa.
      cistinurija je nasledni poremećaj u kojem je povišeno izlučivanje urinom dvobaznih amino-kiselina:
      cistina, ornitina, arginina i lizina.
      cistin je slabo rastvorljiv u kiseloj sredini, pa dolazi do formiranja cistinskog kamena.
      lečenje se sastoji u tome da bolesnik uzima veće količine tečnosti i da se vrsi alkalizacija urina sa ciljem da se poveća rastvorljivost cistina.
      postoje specijalni aparati sa filterom koji prave jonizovanu alkalnu vodu koja se koristi za pice.
      za vise se javite na moj meil: bocokic@gmail. Com