Poštovani doktore, suprug i ja smo krenuli u fazu lečenja steriliteta. Prilikom izrade analiza reultat spermokulture: "patogene bakterije nisu izolovane" spermogram-dg. Hypospermia, sasledećim rezultatima: zapremina ejakulata 1 ccm vreme razvodnjavanja 10min viskozitet- normalan normokineza 50% hipokineza 30% akineza 20% br u 1 ccm: 21. 562. 500 ukupno u celom ejakulatu: 43. 125. 000 metoda bojenja: papanikolau normalne forme 80, 9 patološke forme: glava 7, 3% vrat 6, 1% rep 5, 5% pregledom bojenih preparata većina spermatozoida pokazuje jasnu cistološku građu. Preparatu nađenemestimično leukociti polimorfonukleara jako bi nam značilo vaše mišljenje. Šta je hipospermija, da li i kako se leči? Da li je moguće da dođedo začeća saovakvom dijagnozom? S poštovanjem, jelena

    Odgovoreno: 02. 10. 2011.
    • Poštovana,
      Hyposmermija je kada je volumen sperme manji od 2 ml.
      obratiti paznju da se sva sperma pri davanju "pokupi" i da se ispostuje apstinencija od 2 do 5 dana.
      spermogram vaseg supruga je fakticki uredan. Nadjeni leukociti govore o prisutnoj infekciji koja
      takodjer moze biti razlog smanjenog volumena ejakulata.
      infekciju bi trebalo istraziti i pravilno leciti. Nakon toga bi bila velika verovatnoca da dodje do oplodnje.