Pozdrav, zamolio bih vas da mi malo detaljnije pojasnite nalaz spermograma, boja-blijedo žuta, volumen 6, 2ml, broj spermatozoida 50 000 000 mm2, progresivno pokretnih 64, 3% , slabo pokretnih 20, 6% , nepokretnih 15, 1% , broj leukocita 3, 8 (referentna vrijednost više ili manje 4-5l/100 sper.) , ph 8, 5 (referentna vrijednost 7, 2-7, 8) . Na osnovu ovog nalaza da li mogu imati još djece, obzirom da imam već jedno i kakav je nalaz uopšte gledano? Hvala.

    Odgovoreno: 21. 09. 2011.
    • Poštovani,
      U ovome sto ste poslali nemate nalaz kakvi su spermatozoidi po gradji, sto je bitna
      komponenta za procenu spermograma.
      inace broj i pokretljivost je dobra, ali su prisutni leukociti u vecem broju no sto je dozvoljeno.
      to je znak prisutne infekcije.
      zato spermogram u celini treba isprintovati.
      zakljucak: ako su spermatozoidi po obliku normalni preko 50% onda vam je spermogram dobar
      i velika je verovatnoca da imate jos dece.
      bilo bi dobro da istrazite infekciju i da je polecite.