Prije godinu dana sam osjetio zatezanje na desnom testisu te sam napipao kvržicu veličine lješnjaka. Otišo sam kod urologa, palpacijom mu ne izgleda kao tumor, na ultrazvuku se ne može točno vidjeti. Nalaz krvi pokazuje povišen samo hcg 4, 2 dok je uobičajeno do 2, 6. Zatim je napravljena mr prema kojoj se doktoru čini da je to nakupina krvi te blago povećanje epididimisa zbog kronične, akutne upale. (igrajući nogomet par puta sam dobio udarac u testise, no nisam primjetio odmah je li mi se napravio hematom, tek sam prošle godine u 8. Mjesecu to primjeto nako neugodne boli osjećaja zatezanja.) nakon izvađenih svih nalaza urolog mi je rekao da sumnja na rani stadij tumora te da treba napraviti eksploraciju ev. Orhiektomiju. Zanima me da li to stvarno treba operirati ili se može pratiti stanje neko određeno vrijeme? Ako treba operirati, da li se mogu prije operacije napraviti kakve pretrage da se vidi jeli sa lijevim testisom sve u redu?

    Odgovoreno: 07. 09. 2011.
    • Poštovani,
      Povecan jedan tunorski marker i sumnjivi nalazi ulrtazvuka i mr su merila koja su
      vasem doktoru bila odlucujuca za predlozenu exploraciju skrotalnog sadrzaja.
      imate samo dve mogucnisti: 1/da potrazite drugo misljenje kod urologa koji se iskljucivo bavi
      problematikom tumora testisa/uroloska klinika bgd, vma. . . /
      2/uraditi exploraciju skrotuma sto je laka i rutinska operacija
      najgore je sedeti skrstenih ruku i nista ne preduzeti.