Poštovani doktore, imam 23 godine, aktivno se bavim sportom, neprofesionalno, amaterski- između ostalog često vozim bicikl. Prošle godine u septembru sam prilikom vožnje biciklom nažuljao područje prepona nakon čega mi se sljedeći dan javila lagana, probadajuća bol u donjem dijelu stomaka, i to od tada traje, u intervalima-nekada se smiri, a nekada se javi, bez pravila uglavnom- ne mogu lokalizovati bol na jedno određeno mjesto- al zahvaća područje iznad spolovila, te u unutrašnjosti bešike, ispod mošnje. Testisi i spolovilo su bez bolova. Još jedan simptom koji mi se javlja je krv u mokraći i ejakulatu- npr. Nakon intenzivne fizicke aktivnosti, pri prehladi ili nakon spolnog odnosa, rijetko i pored toga. Krv se pojavljuje na početku samog mokrenja u vidu zamućenih kapljica mokraće, a najčešče na samom kraju ejakulacije. Ostalih simptoma nemam- pri mokrenju normalan mlaz, početak i kraj mokrenja, normalan nagon za mokrenje, dakle sve normalno, bez ikakvih bolova. Pri spolnom odnosu ili ejakulaciji isto bez ikakvih problema ili posebnih bolova. Zabrinjava me sljedeća činjenica-dosada sam bio kod tri urologa, sva trojica vrijede za vrsne liječnike- urađene su mi sljedeće pretrage: uzv kompletne trbušne šupljine i dijela oko polnog organa, rentgen, nalaz krvi, gfr-funkcija bubrega, kreatinin klirens, hormonalni nalaz štitnjače, psa, rektalni pregled prostate- sve je navedeno je potpuno uredu i u granicama normale. Nakon toga sam radio bris uretre, kulturu ejakulata, kulturu urina, sedimentaciju urina te citološki nalaz urina i pokazalo se sljedeće: urin sterilan, ali nadjeni eritrociti preko granice ejakulat i bris uretre- nadjena je bakterija streptokokus agalactiae citološki nalaz urina- reaktivne promjene napisano, patolog kaže da nije ništa, da je sve uredu posljednji urolog mi je rekao daa sumnja na uretroprostatitis i propisao mi je sljedeću terapiju: cefuroksim dva puta dnevno po 500 mg, 10 dana, nakon toga 5 dana ampicilin svaka 4 sata, uz to sve vitamin e i vitamin c punih mjesec dana, jednu tabletu dnevno. Kaze da nije nista ozbiljno i da nema razloga za zabrinutost. Terapiju provodim vec 7 dana, prije par dana pri spolnom odnosu ponovo sukrvica u ejakulatu. Sve ovo me pomalo brine jer nije ugodno kad vidim krv, a i bol je ponekada prisutan na opisanom mjestu. . . Nije mi jasno- ja sam taj bol povezivao za mozda neku ozljedu pri voznji bicikla jer se javila direktno nakon te nezgodne voznje, a antiobioticka terapija ima za cilj unistiti bakteriju. . . Sta mi je sljedece ciniti? Doktor mi kaze da jednostavno cekam, sto meni i ne zvuci najbolje. Molim za vas savjet. . . Hvala vam lijepo

    Odgovoreno: 03. 09. 2011.
    • Poštovani,
      Ako sam dobro razumeo pitanje krvi ima i u mokraci/na pocetku i kraju mokrenja/i u ejakulatu.
      to bi islo u prilog uretroprostatitisa. Cesto ne mozemo otkriti infekt metodama koje koristimo.
      voznja biciklom nije dobra za prostatu jer cesto izaziva kongestiju prostate a to je onda dobro mesto
      za prodor infekcije.
      misljenja sam da terapiju koju ste dobili nastavite "biljnim antibioticima"jos nekoliko meseci.
      ako krvi bude bilo i dalje onda mora da se uradi uretrocistoskopija.
      za vise mi se mozete obratiti na meil ali se obavezno pozovite na broj ovog pitanja.