Marta ili aprila ove godine osetio sam probleme vezane za učestalost mokrenja. Takođe, početak mokrenja je bio otežan i mlaz isprekidan. Javio sam se urologu. Urolog je zatražio pregled krvi. Analiza je urađena 23. 5. 2011. Rezultati su sledeći: psa=1, 38 ng/ml (metoda: cobas e411 eclia roche); fpsa=0, 3 (metoda: stat fax 303 elisa* canag); indeks fpsa/psa = 21, 7% na osnovu simptoma i ultrazvučnog pregleda doktor je konstatovao dijagnozu bph i propisao terapiju tamsol o, 4 mg. Ove analize i specijalistički pregled su urađeni u privatnoj poliklinici. Pre toga sam se javio klinici za urologiju i po uputu urologa zakazao isti pregled u kliničkoj laboratoriji za 10. 08. 2011. Rezultati su: fpsa=0, 1 psa=1, 0 fpsa/psa=10% (metode su nepoznate) . U porodici niko nije imao probleme sa prostatom ili ja ne znam za to. Ovi drugi rezultati su posle ispijene tri kutije tamsola 0, 4 mg. Simptomi koje sada imam su nešto blaži. Povremeno se javlja otežani početak mokrenja i isprekidan mlaz. Interesuje me: zbog čega postoji ovakva razlika u rezultatima?

    Odgovoreno: 17. 08. 2011.
    • Poštovani,
      Neka velika razlika u rezultatima i nije a drugo nemoj da smetnete s uma da je ovaj drugi rezultat
      posle lecenja od skoro tri meseca. Psa nema potrebe da radite cesce od 1 do dva puta godisnje.
      kod adenoma prostate su tegobe takve kako ih opisujete i nekad su izrazenije, nekada manje.
      treba se cuvati sedenja na hladno, ljuto zacinjenih jela i konzumiranja alkohola.
      uzimati dosta tecnosti i koristiti biljne preparate.