Samo jedno kratko pitanje: šta znači odnosno na šta ukazuje kada su limfociti sniženi ispod normale? Hvala.

    Odgovoreno: 09. 08. 2011.
    • Poštovana,
      Limfociti
      limfociti proizvode antitela i učestvuju u odbrani od virusa.
      referentne vrednosti: 20-45%
      povećan broj (limfocitoza): virusne infekcije (epstein barr virus, citomegalovirus, rubeola) , toksoplazmoza, bruceloza.
      smanjen broj (limfopenija): kod lečenja kortikosteroidima, infiltracija koštane srži, aids, kod primenjivanja radioterapije i hemoterapije.