Postovani doktore, molim za savet i misljenje. Lecenje traje od 2007. God, promenio sam nekoliko urologa, svaki je otkrio ponesto: asa 80% , varicocela i sin, urea i mycoplasma-pozitivan. Problem sa bakterijama je resen, za antitela sam pio pronison ali nije pomoglo, varicocela nije sanirana. U periodu 2007. -2011. Pio sam proxseed i profertil, trental i pored toga razne cajeve i narodne lekove. Poslednji i najbolji nalaz spermograma do sada izgleda ovako: -likvefakcija: 20 min -konzistencija: normalna -zapremina: 3 ml -ph: 7. 6 -br. Spermatozoida 38x10 na 9 -br. Spermatozoida 64x10 na 6 -progrs. Pokretni: a) 0. 00 b) 0. 01 c) o. 15 -nepokretni: d) 0. 84 -leukociti: 0. 4 -ostale celije: 4. 8 -vitalnost: 0. 71 -hos: 0. 73 -normalne forme: 0. 58 -abnormalne forme: 0. 42 sta bi vi preporucili kao sledeci korak? Ja sam 1975. , a supruga 1980. God. Hvala na vasem vremenu!

    Odgovoreno: 09. 08. 2011.
    • Poštovani,
      Mislim da je najbolje da se odmah preorijentisete na vto jer je mala verovatnoca da sa tako losom
      pokretljivoscu spermatozoida ocekujete oplodnju prirodnim putem.
      sada se rade moderne metode icsi ili cak i imsi za koje je teoretki potreban jedan "ispravan"
      spermatozoid.
      posto ste u godinama koje jos mogu da "cekaju" dok obezbedite ustanovu za vto, mogao bih da vam
      predlozim posebnu ishranu koja bi mozda mogla da poboljda pokretljivost, odnosno smanji asa.
      ako vas to interesuje onda se javite na moj meil i pozovite se na broj ovog pitanja.