Molim vas!. . Vec sam vam jednom pisao za velicinu mojih testisa; lijevi mi je (pa moze se reci i duplo) manji od desnog. Napomenuo sam da sam imao operaciju 'bruha', ispod stomaka imam mali rez, sa lijeve strane. Ali, nisam vam spomenuo da pored lijevog (manjeg) testisa, kao da imam jos nesto, neke žilice, koje se mogu primjetiti kada su testisi 'opusteni' i kada se napregnem, te zilice se pomjere prema trbuhu. . Dok svrsavam (izvinite zbog rijecnika, jako sam zabrinut pa mi nidocega nije) desni testis, uporedo sa lijevim 'žilama' se uzdizu, dok mi lijevi testis ostaje normalno spusten. Citao sam po internetu, shvatio sam da bi to moglo biti varikokela. Nadam se da ste me koliko-toliko razumjeli. Nenormano cu vam biti zahvalan na malo detaljnijjem odgovoru.

    Odgovoreno: 07. 08. 2011.
    • Poštovani,
      To iznad levog testisa sto pipate je splet venskih krvnih sudova. Verovatno su malo i prosireni
      i u tom slucaju se radi o varikoceli. Skoro svi ljudi imaju lako izrazenu varikocelu levo zbog
      posebne anatomije venskih krvnih sudova levog testisa. Znaci ovaj problem ne mora da vas
      zabrinjava. Levi testis je manji verovatno zbog operacije bruha koju ste kao dete imali. I to
      nije problem posto je desni testis normalno razvijen eli je cak i veci. Napominjem da je jedan testis
      dovoljan za oplodnju kao sto je i jedan bubreg coveku dovoljan za zivot.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #85974