Postovani moj tata je upravo dobio rezultate ukupnog i slobodnog psa u serumu. Gde je tpsa 9, 62, a slobodni 0, 94. Prosle godine je u isto ovo vreme radio nalaze gde mu je psa bio 1, 16. Inace ima dosta uvecanu prostatu i trenutno se leci od upale. Isao je na ultra zvuk i rtg bubrega i besike i rezultati su dobri. Da li ovakav nalaza psa mora da znaci da ima karcinom prostate?

    Odgovoreno: 21. 07. 2011.
    • Poštovana,
      Ovakav nalaz povisenog totalnog psa sem kod carcinomske bolesti moze biti i kod
      zapaljenjskih bolesti prostate.
      niste dostavili odnos fpsa i tpsa sto je takodjer bitan parametar u tumacenju ovih markera.
      predlazem da otac leci prostatu pa da se markeri ponove za dva tri meseca.
      ako i tada budu poviseni- biopsija.