Poštovani, molim vas da mi objasnite šta znači carcinoma transitiocellulare invasivum (gradiusiii) (c67. 9-81303) microsskopski naod: dobien umereno obilen kiretazen material dobien so tur koj e vkalapen vo parfini vo tri kalapi i poluseriski obraboten vo dve nivoa microsskopski naod: mikroskopski na isecocite se gleda neoplasticen rast so maligni karakteristiki od epitelno poteklo. Neoplasticnite kletki se od preoden tip na kletki, poligonalno pleomorfni i razrasnuvat anaplasticno vo solidni plastovi ili slabo prepoznatlivi papili vo skudna svrzana stroma. Vo del od fragmentite se pratat ostatoci na destruirana poprecna prugasta muskulatura od neoplasticni infiltrati. Prisutni se i opsezni zoni na nekrozi. Na pogolemi zgolemuvanja kletkite se so izrazen kletocen pleomorfizam, svetla polihromna citoplazma i pleomorfni hiperhromni, na mesta poliploidni jadra. Vidlivi se cesti mitozi. Naodot vo dostaveniot operativen material odgovara za invaziven tranziciocelularen karcinom gradius iii. Sta dalje i kako? Njegov sin pita i zeli da zna zahfaljujem odnapred

    Odgovoreno: 07. 07. 2011.
    • Poštovani,
      Radi se o malignijem /gradus iii/transitocelularnom karcinomu koji je zahvatio misicni sloj mokracne besike.
      pacijenta poslati na urolosko onkoloski konzilijum i verovatno ce se planirati cistektomija/vadjenje besike/
      i pravljenje iste od creva.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #84700

    • Postovani U komentar saljem vam naod od biopsije moje majke. Molim vas za vase mislenje. Uradi li smo dva put kolonoskopije mri , gastro i sve pokazuje uredno a rezultati od druga biopsija od vagine kazu nesto drugo. Hvala unapred