Poštovani doktore, molim vas za objašnjenje dijagnoze astenoteratozoospermia, koja je konstatovana u spermogramu mog supruga. Interesuje nas način i uspeh lečenja. U braku smo 2 godine i do sada nisam ostajala u drugom stanju. Moje kompletne ginekološke pretrage su dobre. U očekivanju odgovora iskren pozdrav.

    Odgovoreno: 07. 07. 2011.
    • Poštovana,
      Steta sto mi niste poslali spermogram izvorno.
      sam izraz znaci smanjen procenat pokretljivih spermatozoida ispod 50%
      i smanjen procenat spermatozoida normalnog oblika ispod 15% .
      na osnovu samo ovih parametara ne mogu tacno da vam kazem da li je moguce ocekivati
      prirodno zacece naravno samo posle adekvatnog lecenja.
      mozda je izvesnije da razmisljate o vantelesnoj oplodnji jer postoje metode da se izaberu bas zdravi
      i pravilni spermatozoidi koji se direktno ubacuju u jajnu celiju.