Poštovani, prošle sedmice mi je u nalazu brisa uretre nađen enterococcus faecalis (dir prep. Deskvamirane epitelne ćelije, gr+koki pojedinačno i u parovima) . Također i spermokultura je pokazala istu bakteriju. Nalaz urina mi je dobar (nema bakterija) imam 1-3 leukocita. Zanima me vaše mišljenje oko najboljeg izbora antibiotika koji uništava ovu bakteriju i da li prema ovim nalazima treba da ga uzimam jer mi je to već četvrti ove godine? Antibiotik koji mi je prepisan prema antibiogramu su inekcije gentamicina 120mg 2x1, 7 dana, a puno sam i zabrinut usljed neželjenih efekata tog lijeka (nefrotoksičnost i otoksičnost) .

    Odgovoreno: 16. 06. 2011.
    • Poštovani,
      Enterokok se normalno nalazi u flori digestivnog trakta. Radi se o tipicno oportunistickoj bakteriji,
      sto ce reci da ispoljava svoja patogena deistva u imunodeficijentnih osoba.
      nalaz ove klice u brisu uretre treba posmatrati i tretirati prema klinickoj slici od slucaja do slucaja.
      vama predlazem da imate odnose sa zastitom.
      da radite na jacanju imuniteta/pravilna ishrana, dosta tecnosti, voca, povrca, izbegavati stresne situacije. . . /.
      ne insistirati na eradikaciji klice ako nemate nekih posebnih teskoca jer ce vremenom organizam sam da se
      izbori sa klicom ako podignete imunitet i izbegnete stalnu reinfekciju.
      sada vam predlazem da koristite suplemente: paraprotex, probiobalance, resveratrol plus.
      videti na www. Biobalance. Rs
      www. Neshacv. Com
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #83663

    • Ja sam već počeo primati inekcije, danas je treći dan. A prema vašem komentaru došlo mi je da prekinem prvo zbog nus pojava a drugo zbog vašeg mišljenja.

    • Ja sam već prije 2 dana počeo sa terapijom inekcijama, danas je treći zbog neke kožne infekcije na koži penisa. To se sada povuklo, ostalo je samo prisutno blago crvenilo na glansu i nekad bistar ljepljiv iscjedak iz uretre. Išao sam kod dermatologa kao konstantovan mi je balanitis acuta. Nadam se da mi inekcije neće naškoditi svojim negativnim simptomima