Poštovani, suprug je nedavno radio spermogram i nalaz je bio sledeći: zapemina: 3, 50ml ph: 8, 50 fruktoza: 1 aglutinacija: 1 br. Spermatozoida: 25 (10*9/l) pokretni: 40% slabo pokretni: 20% nepokretni: 40% normalne forme: 65% patološke: 35% leukociti: masa eritrociti: 6-8 epitelne ćelije: 1-2 na osnovu spermograma i sumnje urologa na infekciju rađeni su brisevi na hlamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, uretralni bris i spermokultura. Svi nalazi su bili dobri tj. Ništa nije izolovano. Urolog smatra da i pored dobrih rezultata briseva i spermokulture, suprug mora biti pod jednomesečnom antibiotskom terapijom, pa me interesuje vaše mišljenje. Da li je potrebno odraditi još neke dodatne analize i kako da shvatimo ovu masu leukocita - da li kao sigurnu infekciju ili ipak to i ne mora da bude tako? Hvala

    Odgovoreno: 14. 06. 2011.
    • Poštovana,
      I pored mase leukocita spermogram je sasvim normalan.
      posto ste bakterioloskim pregledima iskljucili infekciju, odnosno nalaz spomenutih bakterija
      predlazem da te preglede dopunite jos i pregledom urina na trichomonas vaginalis.
      takodjer predlazem da i vi gospodjo uradite sve bakterioloske briseve.
      takodjer predlazem da posle par dana suprug ponovi spermogram i spermokulturu.
      ako nalaz leukocita bude pozitivan onda se slazem sa predlogom kolege za antibiotskom terapijom.
      mozete razmisljati i o terapiji fitopreparatima/paraproteks, probiobalance, vital mann/
      videti na www. Biobalance. Rs