Poštovani, pre neke dve godine pojavila mi se kila na levoj strani. Posle izvesnog vremena se povukla, ali mi se nezadugo pojavila varikocela. Otišao sam kod urologa na pregled i poslao me je da uradim dopler uz testisa i spermogram. Moje pitanje je, da li je varikocela izazvana kilom ili možda bakterijama jer su leukociti povišeni, da li je po nalazima preporučljiva operacija, i šta mi savetujete za dalje, s obzirom da sam nestrpljiv a kontrolu kod svog urologa imam zakazanu za oko 10ak dana, pa vas molim i da mi protumačite oba nalaza: uz testisa: ultrasonografija skrotuma uputna dijagnoza: i86. 1 varices scroti nalaz: testisi i epididimisi su normalne veličine, homogene ehostrukture. Obostrano se vidi fiziološka količina ekstratestikularne tečnosti. Vene levog pampiniformnog spleta su dilatirane, promera 4 mm sa signifikantnim refluksom u toku provokacije (color dopler) . Dg: variciciele i. Sin spermogram vreme poslednjeg koitusa: 6 dana makroskopski pregled sperme: količina: 3, 0 ml ph vrednost 7, 8 likvefakcija u toku 30 min: da opšti pregledni utisak: spermatozoidi: 49 x 10*6/ml 147 x 10*6/celom ejak. Diferenciranje u eozinofilskom testu: 1/2 sata p. E. 0, 84 živih 0, 16 mrtvih /laborant dopisao ručno/: - ima aglutinata - manje grupe slepljenih - sperm. Normalnih: 0, 65 patoloških: 0, 35 nezrelih: 0, 00 diferencijalni spermogram: nepravilnost glave 0, 13 nepravilnost srednjeg dela 0, 07 nepravilnost repa 0, 15 ostalih ćelija: 8, 10 leukocita dopunska ispitivanja: inicijalna fruktoza: 11, 6 referentna vrednost: 5, 55 do 33, 3 mmol/l u nativnom preparatu 1/2 sata p. E. Nađeno je oko 0, 60 nepokretnih 0, 20 progresivnih 0, 10 pokretnih 0, 10 slabo pokretnih spermatozoida unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 12. 06. 2011.
    • Poštovani,
      Spermogram: -broj dobar.
      -procenat normalnih po obliku dobar.
      -pokretljivost smanjena.
      -leukociti poviseni
      eho: varikocela levo. Ostalo uredno.
      zakljucak: smanjena pokretljivost je posledica infekcije koju imate i verovatno postojece varikocele.
      predlog: ispitati i pravilno leciti infekciju kod vas i kod partnerke. Za to vreme odnosi sa zastitom.
      ako se pokretljivost spermatozoida pobiljsa posle saniranja infekcije varikocela ne mora da se resava.