Poštovani, molim mišljenje u vezi spermiograma, te preporuku šta da radimo. Ph8, 5 volumen3ml viskoznst 0 broj spermatozoida 13*10 na 6/ml broj spermatozoida u ejakulatu 39*10 na 6 progresivno pokretni u pravcu 27% slabo pokretni u pravcu 9 pokretni u mjestu 3 nepokretni61 leukocita 1, 3*10 n 6/ml vitalnost spermija 39/61 fruktoza 4, 5 mikromol/ejakulatu bakterija i sluzi dosta također je nađena i bakterija trihomonas vaginalis. Hvala unaprije.

    Odgovoreno: 11. 06. 2011.
    • Poštovana,
      Smanjen je broj spermatozoida u ml i ukupan broj u ukupnom ejakulatu.
      smanjen je procenat pokretljivih kao i procenat spermatozoida normalnog oblika.
      povisen broj leukocita govori za infekciju.
      izolovan trihomonas treba hitno leciti i vi i partnerka. Odnosi sa zastitom.
      istraziti bakterijsku infekciju bakterioloskim brisevima a potom kauzalno lecenje.