Doktore, da li su autoimuni orhitis i traumatski orhitis slične/iste stvari, ustvari da li taj autoimuni orhitis može biti rezultat ozljede testisa? Te da li traumatski orhitis također znači oštećenje i uništavanje tkiva koje proizvodi spermu i samim time nastanak neplodnost? Hvala! Pozdrav!

    Odgovoreno: 09. 06. 2011.
    • Poštovani,
      Trauma testisa kao i jatrogene povrede mogu izazvati autoimune procese sa posledicnim stvaranjem antitela protiv sopstvenih spermatozoida.
      to ne znaci unistavanje plemenitog tkiva testisa vec samo produkciju antitela protiv sp0ermatozoida.
      to ne znaci automatski neplodnost, jer danas postoje metode vto kojima se spermatozoidi "oslobadjaju"
      antitela.