Zdravo. Vi pisuvam od skopje. Ve molam da mi pomognete okolu ovaa prasanje. Imam bebe 2 meseci. Dobi bakterija klebibela i bevme tretirani na detska klinika 5 dena so inekcii nevakson moeto bebe dobi infekvija na urinarniot trakt. Napravivme snimanja i na levata strana ima mal zastoj. Moeto prasanje e dali so tek na vreme ke se povlece ovoj zastoj. Isto taka ni dadoa zastitna terapija pyeloseptil, i nemozam da ja najdam voopstvo, i potoa mi dadoa zamena furolin. Dali ovoj lek e steten za moeto dete. Blagodaram mnogu

    Odgovoreno: 11. 05. 2011.
    • Poštovana,
      Furolin je stari uroantiseptik /nitrofurantoin/.
      svaki lek je i stetan. Najbolje je bez njih.
      imajte u vidu da je tako malim bebicama problem uzimanje mokrace za urinokulturu, pa se
      dobro informisite kako to da najpravilnije uzmete.
      cesto radite ultrazvuk da se vidi stepen zastoja/vezikoureteralnog refluxa/.
      nadjite pedijatra koji se time bavi.