Postovani, moj muz ima 31 godinu, a ja 30 i vec duze vrijeme pokusavamo trudnoscu, ali bez uspjeha. Muz je juce radio spermogram i nalazi su sledeci: volumen ejakulata 3ml boja zuckasta miris specifican likvefakcija - konzistencija normalna ph 7, 5 broj spermatozoida/ml 66 ml (20 miliona/ml) ukupan broj spermatozoida 198 mil (>40 miliona/ejakulat) progresivno pokretni 0, 15% (>0, 35% ) slabo pokretni 0, 45% (nepokretni 26 mil (<1 milion/ml) leukociti 10-12 epitelne celije 1-2 normalni oblici 0, 70 (>0, 6) patoloski oblici 0, 30 (>0, 4) fruktoza 8, 0 (3, 9-27, 7 mmol/l) napomena: u ejakulatu se nalazi dosta leukocita takodje na pregledu kod urologa utvrdjena je varikocela na lijevom testisu, a po savjetu urologa treba da uradi 3 spermograma u narednih 6 mjeseci pa tek onda operacija. Molim vas za vase misljene da li je potrebno cekati tih 6 mjeseci ili raditi operaciju odmah i da li se nalaz moze popraviti terapijom. Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 01. 11. 2010.
    • Poštovana,
      Spermogram vaseg muza je dobar sem procenta progresivno pokretnih spermatozoida.
      prisustvo leukocita podrazumeva prisutnu infekciju koja treba da se detektuje i leci.
      operacija varikocele moze sacekati i vise od sest meseci jer ako se eradikacijom infekcije, spermatogram i pokretljivost poboljsaju, onda do zaceca moze doci i bez operativnog
      tretmana.