Nakon ivp sminka dobila sam sledecu dijagnozu: hidronephrosis 1 sin (stenoza up segmnta) sa opisom: desni pk sistem je pravilan, desni ureter je normalne sirine i polozaja. Casicni sistem sa leve strane je prikazan tek na snimcima nakon 25 min i u celosti dilatiran, pijelon levog bubrega je izuzetno dilatiran zbog skoro kompletnog suzenje na nivou up segmenta. Molim vas da mi pojasnite ovu dijagnozu i kako se leci. S postovanjem, unapred zahvalna

    Odgovoreno: 29. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Zbog urodjenog suzenja ureteropijelicnog vrata/mesta prelaska pijelona u mokracovod/,
      mokraca iz bubrega se ne prazni i u bubregu se stvara visoki pritisak koji na kraju osteti
      bubrezno tkivo te bubreg prestane da radi. Kada bubreg vise ne radi on se onda mora odstraniti operativno. Ako je funkcija bubrega jos ocuvana onda se radi operativna plastika up vrata
      kada se suzeni deo resecira.
      u vasem slucaju ako funkcija bubrega nije sacuvana, a sto se odredjuje dinamskom i
      statickom scintigrafijom, onda se radi nefrektomija a ako je funkcija dovoljno sacuvana
      onda se pravi plastika up vrata.