Ja sam iz zemuna, moje dete je dobilo dijagnozu pyelonephritisacuta. Imao je problem prosle godine tako sto je nadjena bakterija enterococus, imao je jako visoku temperaturu io bio na terapiji longacefa. Sada se problem ponovio i 4 dana je bio pod visokom temperaturom. Crp je bio 168, leukociti 25 hiljada i obican urin povecan sediment i leukociti ali je urino kultura bila sterilna. Dobijena je ta dijagnoza i za januar je zakazano snimanje, reci te mi kakva je to vrsta bolesti i koliko moze ili vec jeste ozbiljna. Kako se leci i na koje simptome najvise treba da obratim paznju? I primetila sam da se puno znoji. Dete ima 11god. Un apred zahvalni

    Odgovoreno: 21. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Radi se o zapaljenju bubrega. Izazivac je klica.
      do zapaljenja i prodora klica u bubreg dolazi putem krvi kod infektivnih obolenja,
      ali najcesce je infekcija ushodna-iz donjih urinarnih puteva.
      potrebno je sprovesti kompletnu urolosku dijagnostiku jer je najcesci
      uzrok infekcije kamen ili vezikoureteralni refluks a cesto moze biti i
      infekcija besike.
      simptomi su povisena temperatura sa drhtavicom, bol u jednom ili oba bubrega,
      cesce mokrenje. Leci se antibiticima po antibiogramu.
      bolest je ozbiljna, moze zahvatiti jedan ili oba bubrega.
      potrebna je cesta kontrola mokrace. Dete nauciti da pije dosta tecnosti.
      raditi na jacanju imuniteta.