Dobar dan, interesuje me da li muskarci mogu da budu nosioci i da prenesu hpv virus (kondilome) i koji pregled treba da se obavi da bi se utvrdilo da li postoji prisustvo virusa ukoliko nema vidljivih promena? Unapred zahvalna ivana

    Odgovoreno: 02. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Da, mnogi su nosioci hpv a da za to i neznaju. Smatra se da je 60% populacije
      zarazeno hpv. Postoji preko sto tipova hpv i mnogi nisu od znacaja,
      sem tipova koji spadaju u visoko rizicnu i srednje rizicnu grupu.
      prenose se polnim putem, pa i oralnim seksom.
      mogu se dokazati seroloskim metodama/dokazivanje antitela/ i pcr metodom
      /dokazivanje genetskog materijala/. Kod zena se dokazuju i brisom iz cerviksa.