Postovani doktore! Postavio sam vam pitanje na osnovu nalaza spermograma sta da radim. Spermogram: makroskopski nalaz: ej-likvefakcija - 15' ej-konzistencija - norm. Ej-zapremina - 3. 8 ej-ph - 8. 0 mikroskopski nalaz: spr broj spermatozoida (x10'/l) - 3. 75 spr ukupan br. Spermat. (x10'/l) - 14. 25 spr progresivno pokretnih spermatozoida (1) -a 0. 12 -b 0. 08 spr pokretnih (1) -c 0. 21 spr nepokretnih (1) -d 0. 59 smt leukociti (x10'/l) - 2. 35 smt ostale celije (x10'/l) - 2. 08 spr vitalnost (1) - 0. 50 spermocitogram: spr normalnih formi - 0. 39 spr abnormalnih formi - 0. 61 makro + amorf - 0. 02+0. 01 mikro - 0. 02 okrugla - 0. 08 koncasta - 0. 02 dupla - 0. 02 glava bez repa - 0 angulacija - 0. 12 citoplazm. Ostatak - 0. 13 uvrnuti - 0. 15 kratki - 0. 04 dupli - 0 biohemijski parametri: smt fruktoza (mmol/l) - 24. 3 smt kisela fosfataza (ku/l) - 0. 98 smt cink (mmol/l) - 1. 9 cink/fruktoza - 0. 07 zakljucak: oligoastenozoospermia teratozoospermia! Vi ste mi odgovorili sledece: imate infekciju genitalnih organa koja je glavni krivac za nalaz spermograma. Infekciju treba detektovati pa onda leciti. Znaci laboratorijske analize krvi i mokrace, urinokultura, spermokultura, brisevi uretre na bakterije, gljivice, hlamidije i mikoplazme. I supruga da uradi iste briseve kod ginekologa. Lecenje nakon nalaza, verovatno oboje, a za vreme lecenja zastita u toku odnosa. Odradio sam briseve uretra, c+m+u i nalazi su sledeci: dif metodom chlamydia trachomatis je negativna mycoplasma hominis je negativna ureaplasma urealyticum je negativna kultura brisa uretre: nisu izolovane patogene bakterije nije izolovana candida spp. U direktnom mikroskopskom preparatu: epitelne celije, bez polimorfonukleara. Molim vas recite mi sta je u pitanju! Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 30. 09. 2010.
    • Poštovani,
      Spermatogeneza je velika enigma i puno stvari se jos nezna.
      glavni krivci za oligoastenospermiju su najcesce infekcija, pa varikocela,
      ali mogu biti i imunoloski procesi.
      da imate varikocelu vec bi vam rekli. Postojanje imunoloskih promena mozete
      iskontrolisati, ako vec niste, postojanjem asa antitela.
      a nemojte da mislite da ste negativnim antiinfektivnim testovima iskljucili
      postojanje infekcije. Ona se po nekada tesko dokazuje.
      da se ne bi dopisivali preko ovog sajta, pisite direktno na moj email.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #69148

    • Broj spermatoz. U L je 75 X10/L Ph 7,5 Nepokretnih 0,25 Pokretnih posle pola sata 0,55 Normal oblici 0,65 Slabo pokretnih 0,20 Jel valja to