Postovani molio bih da mi pojasnite laboratorijski nalaz spermograma. Makroskopski pregled ejakulata: volumen 2, 8; ph 7, 0; viskoznost normalna; likvefikacija 10; mikroskopski pregled: spermatozoida/ml 0, 8 (x 10*6/ml); spermatozoida/v2, 2 (x 10*6/ml); leukocita nema; okruglih celija nema; zivih spermatozoida i nezivih spermatozoida nedovoljan broj za diferencijaciju; (progresivno brzo 1; progresivno sporo 1; neprogresivno 2; nepokretni 6; ) / izrazava se ukupnim brojem u komori; morfologija spermatozoida: nedovoljan broj za diferencijaciju; inicijlna fruktoza prisutna; napomena u 40 vidnih polja bojenog preparata nadjena 3 avitalna spermatozoida. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 02. 10. 2010.
    • Poštovani,
      Kod vas se radi o oligospermiji.
      potreban je pregled urologa da se vidi stanje na testisima.
      neznamo da li ste rodjeni sa spustenim testisima ili su oni
      naknadno spustani u skrotum. Da li ste prelezali zauske ili neko drugo
      zapaljenje testisa?
      dalje potrebno je uraditi hormonalno i genetsko ispitivanje. Sve ce to urolog
      kome se obratite videti.