Zavrsna dijagnoza-hydronephrosis l. Sin. N13 ucinjena je ureterorenoskopija levog uretera koji se lako eksplorisao do nivoa prepijelicno, lumbalnog dela leevog uretera. Tu se nailazi na krivinu uretera koja se pasira uz vodic, te se uz maksimalno obaranje instrumenta ulazi u pijeloka licijalni sistem koji je u potpunosti eksplorisan. U pk sisteu kao i u levom ureteru prilikom eksploracije nije ucinjeno postojanje intraluminalnih proliferacija kao ni postojanje kalkulusa. Nakon adekvatne pripreme plasiran je pcn kateter sa keve strane. Zbog prestanka funkcionisanjapcn katetera i nefrostomografijom utvrdjene njegove lose pozicije replasiran je pcn kateter sa leve strane ponovo. Zbog ponovnog prestanka funkcionisanja pcn katetera plasirana je jj sonda u levi bubreg, a pcn kateter je izvadjen rtg proverom sonda je u dobroj poziciji. Zelim vase misljenje o mom slucaju. Sta moze da se ocekuje posle vadjenja jj sonde. Sta ako se kanal ne oporavi i sta je sledeci korak? Sta mi vi predlazte? Da li se moze uspesno operisati kanal posto ovo nije trajno resenje? Meni kazu da je ovo tek pocetak i nikakve informacije mi ne daju. Ovo vec traje 16 meseci i stvarno sam zbunjena.

    Odgovoreno: 28. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Tesko je ovako bez kompletnog uvida u dokumentaciju dati definitivno misljenje,
      ali resenje se samo namece. Ako manipulacije koje su uradjene ne daju efekat,
      onda neminovno sledi operativna exploracija ureteropijelicnog vrata i eventualno
      otklanjanje ekstraluminalnih adhezija ili nekih drugih promena koje izazivaju
      prepreku u oticanju mokrace na nivou up vrata, jer koliko sam razumeo suzenja vrata nema.
      mislim da sve to imaju u vidu vasi terapeuti.
      a mozete sa svom dokumentacijom konsultovati jos nekog urologa.