Poštovanje, skoro 2 godine pokušavamo da dobijemo bebu. Imamo oboje 30 godina. Kod mene je problem bio povećana vrednost prolaktina ali uz terapiju bromokriptinom smo vrednosti brzo doveli u normalu. Moj suprug je radio spermogram u zavodu za sudsku medicinu u nišu prošle godine i tada su vrednosti bile sledeće: zapremina ejakulata: 1 ccm; vreme razvodnjavanja: 10 minuta; viskozitet: normalan; ph vrednost: 7, 5; normokineza 70% ; hipokineza 10% ; akineza: 20% ; broj u 1 ccm 44. 687. 500 isto toliko u celom ejakulatu; normalne forme 88, 7; glava: 5, 0% ; vrat: 3, 3% ; rep: 3, 0% ; dijagnoza: hipospermia. Pregledom bojenih preparata većina spermatozodia pokazuje jasnu citološku gradju i nadjene brojne ćelije pločastog epitela. Zatim je radio spermogram na istom mestu pre mesec dana i nalaz je sledeći: zapremina ejakulata 2 ccm, vreme razvodnjavanja 10 minuta, visokzitet normalan, ph vrednost: 7, 8; normokineza 30% ; hipokineza 40% ; akineza: 30% ; broj u 1ccm 52. 812. 500 a u celom ejakulatu 104. 625. 000; normalne forme 87, 9; glava 5, 8; vrat: 3, 3% ; rep: 2, 8% ; dijagnoza: hypospermia. Pregledom bojenih preparata veći deo spermatozoida je nejasne citološke gradje, dominantno bezakrozomalnog rasvetljenja i nadjeno dosta leukocita tipa polimorfonulkeara. Radjena je i spermokultura: patogene bakterije i gljive nisu izolovane i bez pmn le. Urolog je na osnovu ovih rezultata preporučio samo korišćenje 3 meseca preparata proxeed ili profertil, da moj suprug prestane sa konzumiranjem cigareta. Rekao je da se odlučimo izmedju ova dva navedena preparata jer je sastav skoro isti, razlika je u ceni. Nas interesuje vaše mišljenje o nalazima, o ovim preparatima i eventuelano nekim dodatnim pregledima i preparatima. Da li povećan broj leukocita u nalazu spermograma ipak ukazuje na neku infekciju bez obzira što je nalaz spermokulture dobar, i koje bi preglede još trebao da obavi? Hvala unapred za odgovor. Puno vas pozdravljamo!

    Odgovoreno: 25. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Leukociti tipa polimorfonukleara govore za infekciju genitalnog trakta.
      i pored toga spermogram je dobar u oba nalaza.
      imate vise mogucnosti. Jedna je da dokazujete infekciju /ponavljanjem spermokulture,
      uraditi urinokulturu i briseve uretre, ukljucujuci i hlamidije i mikoplazme/, druga je da pored proxeda ili profertila uzmete paraproteks, omegu 3 i ac zymes bez da dokazujete
      infekciju jer su nalazi spermograma uredni. Ovo predlazem stoga sto je paraproteks
      biljni antibiotik koji moze da se uzima koliko hocete dugo. Ako ste u mogucnosti,
      uzimajte i sirup polinesian noni.
      o preparatima se informisite na www. Calivita. Com i www. Biobalance. Rs