Postovani ja sam vec jednom pisala, ali nisam prilozila sve rezultate. Mom vereniku je dijagnostikovana azoospermia. Sada je moj verenik dobio sve rezultate i oni ovako glase: hormoni su u redu, kao i eho skrotuma i trus. Rezultati biopsije glase ovako: 1. Desni testis- na seriji histoloskih preseka analizirano je tkivo testisa u njima se prosecno nalazi oko 20 kanalica na jednom preseku, koji su upadljivo zadebljanih bazalnih membrana. U kanalicima vecinom su prisutne sertolojeve celije sa vrlo retkim celijama spermatogeneze ranog stadijuma. Nema morfoloskih elemenata maligniteta ni inflamacije. 2. Levi testis- na seriji analiziranih preseka tkiva testisa nalazi se 40 kanalica na jednom preseku, bazalne membrane kanalica su upadljivo zadebljane, sa brojnim sertolijevim celijama i celijama spermatogeneze tipa a i b. U intersticijumu prisutna je slabo izrazena fibroza i pojedinacne lajdigove celije. Moje pitanje bi glasilo, da li po ovim nalazima ima spermatozoida i da li je moguca vantelesna oplodnja? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 31. 07. 2010.
    • Poštovana,
      U opisu histoloskih pregleda biopsiranog tkiva oba testisa se ne opisuje
      prisustvo spermatozoida, vec samo celija ranog stadijuma spermatogeneze.
      treba pokusati mikroaspiraciju spermatozoida iz pasemnika, ako ih
      i tamo uopste ima. To treba videti sa urolozima koji rade u timovima za vto.
      predlazem da suprug najmanje sest meseci uzima: paraproteks, ac zymes,
      omega 3, oxymax i sir. Polinesian noni a spermogram da kontrolise na 3
      meseca.
      sa preparatima se mozete upoznati na sajtovima koje sam dao u nekom od
      prethodnih odgovora.