Imam 54 god. I sum so eden bubreg uste od svoja 9 godina, go otstranile zatoa sto ne se razvival dovolno, , , znaci mazena so dve deca rodeni, fizicka rabota bidejki sum od selo i sl. Raboti. . . Nemam poroci alkohol, cigari i sl. Znaci cel zivot na prirodna i zdrava hrana i sega posle tolku vreme mi se pojavuva sledniov problem: do pred skoro edna godina setiv vo abdomenalniot del nesto kako da raste za neverojatni tri nedeli nekako toa topce vo golemina na orev stana kako topka dodeka se napravija ispituvanja punkcii i sl. Raboti pominaa tri meseci se ustanovi deka e liposarkom i toa na toj eden bubreg sto mi e, , , se operirav izvadija znaci masa od negde 2 kg. I debeloto crevo bilo zafateno go iscistile i toa i taka, , , postoprerativno nikakvi lekarstva ili terapii (bidejki ne go unistuvala nikakva terapija) . . . Za nepolni tri meseci povtorno istoto pak se operirav, za nepolni mesec mesec ipol go setiv deka pak nesto me potiska. . . Znaci pak se aktiviral i sega doktorite mi sugeriraat deka mora da se izvadi celiot bubreg da bidam na dijaliza i prasanje e dali kako sto ke ja pominam operacijata i deka ne znaci ako se otstrani deka nema da pojavi na nekoj drug organ za izvesno vreme. . . Molam za odgovor, sugestija i sl. Odnapred vi blagodaram

    Odgovoreno: 24. 07. 2010.
    • Poštovana,
      Liposarkomi su maligni tumori cija prognoza i tok zavise od tipa.
      lece se operativno a slabo reaguju na zracenje i hemioterapiju.
      u situaciji ste da ne mozete mnogo da birate.
      ako ste u mogucnosti uzmite da pijete: sirup polinesian noni, tab. Culevit,
      oxymax kapi i c vitamin. Ovi ce preparati da vam koriste u svakom slucaju.
      o preparatima se obavestite na www. Calivita. Com
      www. Biobalance. Rs
      www. Calivita-srb. Com