Postovani, imam varikocelu i stepena i javlja mi se povremeno tup bol sa leve strane stomaka koji se spusta do levog testisa. Doktor mi je rekao da je to zbog varikoc. I da nije nista strasno, resava se operacijom ili terapijom. Svuda sam citao o tome i video da je jedino resenje operacija. Interesuje me sledece? -dali je operacija opasna? -dali se varikocela javlja kasnije ponovo? -dali se operacijom iste moze poboljsati spermogram? -sta se desava ako se ne operise? -dali postoji rizik u toku operacije da se ostane trajno neplodan??? Izvinite zbog ovoliko pitanja, stvarno bi mi pomogli neki odgovori. Dosta sam zabrinut i neznam sta da radim. Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 21. 07. 2010.
    • Poštovani,
      Ako vam je spermogram dobar onda varikocelu nemojte ni da operisete.
      ne verujem da su opisani bolovi od varikocele.
      varikocela se operise kod smanjene pokretljivosti spermatozoida.
      kao i svaka operacija, rizik od neke komplikacije je uvek moguc.