Zovem se karolina pavelko i imam 25. G imam problem s kamenom u desnom bubregu. . . Ovo je lječnička dijagnoza: nativna slika u projekciji pijelona db mineralna sjena promjera 9mm, u ostalim dijelovima urotrakta bez mineralnih sjena. U projekciji pijelona db defekt punjenja 12x7 odgovara mineralnom konkrementu. Nešto niže položena u području pu segmenta uočava se suženje koje može odgovarati stenozi pu segmenta ili vj. Aberantnoj krvnoj žili. Uzv lb b. O. O db promjernih dimenzija, debljine parenhima, bez znakova zastoja, hiperehogeni odjek promjera 10mm uočava se u donjoj skupini čašica. Potrebno je izvršiti rpd i također dinamičku scintigrafiju sa sep. Klirensima. . . . To je dijagnoza i pretrage koje moram obaviti, u velikom sam strahu jer neznam što me očekuje, zanima me kako se te pretrage rade i dali su bolne, kako se obavlja razbijanje kamena i dali je bolno dali se dobije kakva inekcija protiv bolova, dali se to radi naživo. Molila bih vas da mi odgovorite jer sam u velikom strahu i neznam što me očekuje. Unaprijed vam se zahvaljujem. . . . S poštovanjem karolina pavelko. . . . S velikim nestrpljenjem očekujem vaš odgovor, hvala.

    Odgovoreno: 09. 07. 2010.
    • Poštovana,
      Kod vas se opisuje kamen u karlici desnog bubrega velicine oko 10 mm.
      sporan je ureteropijelicni vrat desno-odnosno prelazak bubrega u mokracovod koji
      normalno treba da bude levkast a kod vas opisuju suspektno suzenje.
      dodatne pretrage treba da razrese pomenutu dilemu.
      scintigrafija se vrsi intravenskim davanjem radiofarmaka i pracenjem njegovog izlucivanja
      kroz bubrege a rup desno je uvodjenje sonde u desni ureter preko cistoskopa. Potom
      sledi davanje kontrasnog sredstva i prikazivanje ureteropijelicnog vrata na rentgenu.
      radi se o rutinskim pretragama i ne treba da ih se plasite.
      ove pretrage ce razjasniti stanje up vrata a od toga zavisi tretman kamena. Da li ce samo da se razbije ili operise ili ce se praviti i plastika vrata.