Postovani, suprugu su izolovane mycoplasma hominis i ureaplasma urealyticum, vise od 10000. Dobio je terapiju po antibiogramu dovicin 100mg, 2x1 u trajanju od deset dana. Kontrolni bris 21 dan nakon zadnjeg dana terapije. Kod mene je nadjena samo ureaplasma urealyticum, vise od 10000. Terapija 1o dana dovicin 100mg 2x1 i 6 dana hemomicin 250mg 2x1, kontrolni bris 2 meseca po prestanku terapije. Jasno mi je da se terapija odredjuje po antibiogramu, ali mi nije jasno koliko vremena treba da prodje do kontrolnih briseva. Nije isto 3 nedelje i 8 nedelja. Takodje sam cula da se tek po trecem ponovljenom negativnom brisu moze zakljuciti da je pacijent izlecen. Koliko ima istine u tome? Hvala na strpljenju!

    Odgovoreno: 16. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Potpuno ste u pravu. U principu brisevi se ponavljaju nekoliko dana
      po zavrsenoj antibiotskoj terapiji.
      diskutabilno je da posle tri negativna brisa govorimo o izlecenju jer
      su i mikoplazme i hlamidija intracelularni mikroorganizmi.
      a do njih intracelularno tesko mozemo prodreti antibioticima.
      uz antibiotike je neophodno jacati imuni sistem.