Poštovani da li mogu da vas zamolim da mi nešto više kažete o asa-testu. . . Radio sam asa-test (iz krvi) i rezultat mi je 5. 4 (0-60) . Hvala vam u napred

    Odgovoreno: 27. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Testisi pocinju da stvaraju spermatozoide tek od puberteta, te su oni
      strani imunoloskom sistemu koji ih ne prepoznaje kao svoje. Kako su spermatozoidi
      izolovani u genitalnom sistemu, oni normalno ne dolaze u kontakt sa imunim sistemom.
      ali u nekim situacijama, kao kod povreda, operacija, infekcija- belancevina
      spermatozoida dolazi u kontakt sa imunoloskim sistemom. Posledica toga je stvaranje
      antispermatozoidnih antitela /asa / koja se vezuju za spermatozoide i ovi postanu
      nepokretni te ne mogu dospeti do jajne celije.
      u nekim slucajevima i organizam zene moze stvoriti asa koji takodjer imobilisu
      spermatozoide. U tim slucajevima govorimo o sterilitetu imunoloskog porekla.
      asa se odredjuju iz krvi, ejakulata i cervikalne sluzi zene.
      asa test je test detekcije spermatozoida iz krvi.