Postovani doktore, dobio sam rezultate uretralnog brisa na kom pishe da imam bakteriju enterococcus spp, koja je osetljiva na sledece antibiotike: penicilin g, ampicilin, ciprofloksacin. Do sada josh nista nisam koristio, pa sta mi vi preporucujete? Zanima me koliko je ta bakterija opasna (utiche li na sterilitet, da li mogu da je prenesem partnerki. . . Nesto vazno sto bi o tome trebalo znati?) ? Da li je neophodno da konsultujem nekog urologa s obzirom da mi nije potreban nikakav dodatni pregled jer rezultate brisa vec imam, ili mogu odmah da pochnem sa terapijom sa nekim od vec navedenih antibiotika? Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 22. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Izolacija enterococa iz brisa uretre ne znaci nista ako nemate
      izrazene tegobe i obicno ne iziskuje posebno lecenje.
      enterococ je bakterija koje ima u mikroflori debelog creva i tu
      je ona normalan stanovnik. Prenosi se obicno upraznjavanjem
      analnih odnosa bez zastite i kod oslabljenog imuniteta.
      predlozio bih vam odnose sa zastitom i da uzmete deset dana
      ciprofloksacin a 0. 25 2x1. Uz ovaj antibiotik uzmite i acidofilus kaps, kao i
      omega 3.
      www. Calivita-srb. Com