Sin mi ima 19 meseci. Ima fimoza. Pred 1 mesec mu ja prosirija kozickata na vrvot na penisot i ni rekoa da dojdeme po 2 meseca za da se otstrani fimozata. No sega posle eden mesec prirmtiv deka vo visina na glavceto koe uste e vnatre vo kozickata ima nekoe topce koe e meko odnadvor se gleda kako da e beluzlavo za razlika od bojata na kozickata na penisot ne go boli se pridvizuva pri dopir. Dete e mnogu aktivno, mozno li e od diganje tesko, non stop sutira teski fudbali, ili e nekoja cista, postoi li takvo nesto kako slucaj. . . . . . Ve molam za nekakvo objasnuvanje, me vaka strav. Pozz zagrizena majka od makedonija.

    Odgovoreno: 17. 05. 2010.
    • Poštovana,
      Ako detetu svakopdnevno prevlacite kozicu preko prepucijum
      "do kraja", onda operacija fimoze nece ni trebati.
      to belo sto vidite je smegma i to je znak da kozicu niste potpuno
      odlepili od glansa. To mozete i sami da uradite. Naime pri svakom kupanju
      prevucite kozicu do kraja a potom je vratite nazad.
      sto se tice hiperaktivnosti deteta dajte mu omega 3 nezasicene masne kiseline i
      probitik probiobalance.
      za vise na www. Biobalance. Rs
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #61250

    • Imam 17 god i se uste ne mi e izlezena glavata na penisot dali mozam da go napravam toa sam?? Poz ve molam odgovorete mii