Poštovani, imam 28 godina. Godine 2007 operirali su mi varikokelu na lijevome skrotumu. Medjutim, prije godinu dana (2009) javlja se recidiv na lijevome te uočavanje varikokele i na desnome skrotumu. Prije godinu dana uradjen mi je color doppler oba skrotuma: "nalazim fonikulokelu 14 mm, sa dosta urednom morfologijom i volumetrijom. Vene panpiniformnog pleksusa desno značajnije proširene svaki do 4 mm. Nema znakova tromboze ali se radi o varikokeli odmaklog stadija. Lijevo blaži znaci recidivantne varikokele, sa jednom spermatokelom od 7 mm u glavi epididimisa, dok je ostali nalaz bo. " spec. Radiolog (koji mi je i radio color doppler) mi je rekao da bi se "nesto" trebalo pratiti i da se nalaz ponovi za 6 mjeseci. Evo prosla je godina dana, na ponovni color doppler nisam isao jer nisam bio u prilici. Ovo "nesto" nisam zapamtio kako se zove. Zanima me, da li bih trebao otici ponovno na dopler, s obzirom da ja ne osjecam nikakve tegobe za sada?? Napominjem, da se za ovaj pregled kod nas ceka i po 3-4 mjeseca. Velika hvala!

    Odgovoreno: 12. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Ako imate decu onda je nalaz koji opisujete bez znacaja.
      isto tako ako je spermogram uredan onda operativni zahvat
      varikocele desno nije potreban.
      ultrazvucno mozete pratiti opisane promene.