Postovani doktore
    nadam se da mi mozete pomoci! Suprug pije terapiju za poboljsanje pokretljivosti spermatozoida, vec dve god bez nekog znacajnijeg napretka-0% progresivnih i 15% slabo pokretnih spermatozoida, 85% nepokretnih. Normalnih formi 60% . Broj ukupan spermatozoida 38 miliona. Antispermatozoidna antitela regulisana pronizonom. Svi ostali nalazi uredni. Interesuje me koliki% progresivnih spermatozoida je potreban za inseminaciju. Nas urolog je inace vrlo optimistican i ne predlaze nikakav sledeci korak, vec da se nastavi sa dosadasnjom terapijom. Hvala na vasem vremenu i paznji! Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 24. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Uvodjenjem novih metoda in vitro obrade sperme u lecenju infertiliteta pre
      vto omogucena je oplodnja i kod onih slucajeva gde je procenat pokretljivih
      spermatozoida mali. Cilj svih ovih metoda je da se izdvoje najpokretljiviji
      i morfoloski najispravniji spermatozoidi iz seminalne plazme koji se potom koriste
      u postupku oplodnje jajne celije.
      ovakva obrada spermatozoida se radi kod raznih oblika oligospermije i kod imunog
      steriliteta sto je slucaj kod vas. Insistirajte na ovome u vasem slucaju.
      pronizon ima zadatak da deblokira spermatozoide od antitela ali se to retko desava.