Postovani! Molila bih vas da mi razjasnite nalaz na antispermatozoidna antitela. Suprug: metoda mar direktna: ++ (80% vezanih spermatozoida) metoda mar indirektna: ++ (60% vezanih spermatozoida) ja: metoda mar direktna: / metoda mar indirektna: ++ (50% vezanih spermatozoida) da li to znaci da oboje imamo antispermatozoidna antitela? Unapred zahvalna na odgovoru. . .

    Odgovoreno: 19. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Mar je metoda kojom se odredjuju antispermatozoidna antitela /asa/.
      asa se mogu naci i kod muskarca i kod zene.
      spermatozoidi imaju specifičnu belančevinastu strukturu.
      ukoliko na bilo koji način prodru u imunokompetentno tkivo
      žene ono će ga "prepoznati" kao stranu belančevinu i stvoriti "odbranu"
      u obliku antispermatozoidnih-antitala.