Postovani dr bocokić ljubiša, hvala na odgovoru. (urologija (2844) http: //www. Stetoskop. Info/pitanje-za-lekara-55185-answer. Htm) uradili smo urinokulturu, izolovan je proteus mirabilis, 30000/ml. Kako je dete, dan pre ovog nalaza, pocelo da pije hemomicin, a bakterija, po antibiogramu, nije osetljiva na azitromicin, pitala sam pedijatra da li da predjemo na neki sirup na koji je osetljiva (cefaleksin, cefahlor, ceftriakson, cefotaksim, ceftazidim, ceftibuten, cefepim) , po datom antibiogramu, na sta je ona odgovorila da nema potrebe jer je do kontaminacije doslo zbog toga sto se ispod prepucijuma nakupila smegma, u vidu malog zrna, i da ispiremo 3% rastvorom borne kiseline, mazemo didermal mast 2x1 5 dana, zatim jos 2 dana 1 dnevno, i da nakon toga polako povlacimo prepucijum, kako bismo ga prevukli preko glansa. Dete se vise ne zali na bolove, mokri uredno, nema temperaturu (nije je imalo ni pre toga) . Da li, po vasem misljenju, ima potrebe za odgovarajucim antibiotikom po datom antibiogramu, s obzirom na povecano prisustvo prethodno navedene bakterije? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 11. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Antibiotik uopste nije potreban. Prevlacite prepucijum detetu preko glansa
      kod svakog kupanja. U slucaju da su listovi prepucijuma slepljeni za glans
      onda ga odvedite urologu da to odlepi/adhezioliza/.