Poštovani. U ranijem periodu imao sam bolove u levom testisu. Bio sam na pregledu usg i rečeno mi je da imam proširenje vena od 2. 5 mm-ali i da postoje obostrano mikrokalcifikacije. Urolog mi je rekao da to nije ništa zabrinjavajuće. Možete li mi reći da li to može uticati na plodnost i kako nastaju te proširene vene. Da li treba da smanji sexualnu aktivnost, ako je od toga nastalo i šta znače te mikrokacifikacije. . Unaprjed zahvalan.

    Odgovoreno: 06. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Prosirene vene-varikocelu imaju skoro svi ljudi. Kod nekih ona utice na spermatogenezu, kod
      drugih ne. Varikocela nastaje kao i sve prosirene povrsne vene. Seksualna aktivnost
      sa tim nema nikakve veze.
      mikrokalcifikacije nisu od znacaja.