Postovani, radio sam spermokulturu i pronadjena je enterococcus u vecem broju pa me zanima koliko je to opasna bakterija i kako se leci. Zanima me i to da li sa uradjenom spermokulturom moram da radim briseve na polne bolesti il se u njoj vidi i to? Hvala unapred

    Odgovoreno: 09. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Enterokok je bakterija koja se normalno nalazi u mikroflori digestivnog trakta.
      njihovo prisustvo u fecesu je fizioloski nalaz.
      ali izolacija enterokoka iz sperme se smatra patoloskim nalazom i zato
      iziskuje lecenje po antibiogramu. Enterokoke vrlo brzo razvijaju rezistenciju
      te je njihove lecenje veliki uroloski problem.
      smatram da je kod infekcija enterokokom neophodno jacati i imuni sistem.
      pored spermokulture radimo i briseve uretre na bakterije i gljivice kao i na
      hlamidiju i mikoplazme cime se uglavnom kompletiraju bakterioloski pregledi.