Postovani, moje dete, sada dvogodisnja devojcica, je zbog urinarne infekcija kao sedmomesecna beba upucena od strane nefrologa na snimanje staticke scintigrafije bubrega dmsa kada je nalaz pokazao da nema oziljaka na bubrezima, ali se i nakon 2 i po sata od aplikacija kontrasta video trakast trag rf u projekciji levog uretera (refluks?) , ovako je pisalo u nalazu. Posle mesec dana, kada je imala 8 meseci, obavljeno je i mikciono snimanje, mcug kada se ni u jednoj fazi pregleda nisu videli znaci vur-a. Veoma se brinem i zanima me koliko je stetno ovo snimanje imajuci u vidu da su oba obavljena u prvoj godini zivota i to u vrlo malom razmaku (mesec dana) , i sta bi mogao znaciti ovaj trag u projekciji levog uretera koji je prikazan na snimku dmsa, ako je posle toga mcug snimanje pokazalo da se ni u jednoj fazi pregleda ne vide znaci vur-a? Napominjem da je moje dete bilo pod antibiotskom terapijom kada su obavljena ova snimanja, počela je sa šest meseci i terapija je trajala isto šest meseci, do njene navršene prve godine života, i kada su se i u toku terapije javljale bakterije, jednom čak 10 miliona, nefrolog je predložio gore navedena snimanja. Posle svega, mesečno joj obavezno radim analize urina i urinokulture i retko joj je kad nalaz sterilan, par puta je imala 100. Ooo bakterija uglavnom ešehirije. Molim vas da mi odgovorite na ovo pitanje jer sam vam već jednom pisala a nisam dobila odgovor. Hvala > hvala >

    Odgovoreno: 09. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Na ovo ili slicna pitanja sam u zadnjih mesec dana dva puta odgovorio.
      navedena snimanja su u svakom slucaju stetna, ali je mnogo veca steta ne dijagnostikovati
      vur. Nadam se da je dete pod kontrolom pedijatara i nefrologa.
      o problemu eserihije je isto na ovim stranama mnogo pisano.