Pitanje za urologa. Postovani, vec vise od godinu dana pousavamo prosiriti porodicu, ali smo naisli na problem oligospermije. Moj momak je kao mali imao neku operaciju, pa me zanima da li je ona mogla uticati na to. Primljen je zbog operativnog lecenja ingvinalne hernije. Uradjena je herniectomia i plasicka ingvinalnog kanala. Takodje je uradjena orhidopeksija i adhezioliza. Pre par meseci sa eha testisa nalaz je sledeci: oba testisa su normalne veličin, homogene strukture, sa manjom fibroznom promenom u levom estisu dezine oko 10mm. U desnom epididimisu se uocava cisticna promena velicine 12x8mm. Levi epididimis je 17x9mm, inhomogene ehostrukture. Molim vas da mi protumacite nalaze. Zanima me da li sve ovo moze da utice na smanjen broj spermija? Hvala vam puno unapred! Poštovana, operacija urodjene kile i orhidopexija sa jedne strane imaju uticaj na nalaz spermograma. Kod jednostrane operacije spustanja testisa uvek postoji i zdrava kontralateralna strana. Posaljite mi spermogram i spermokulturu. Pozdrav postovani dr bocoklic, hvala vam na odgovoru i evo saljem vam nalaze spermograma i spermokulture: u poslednih godinu dana od kada su analize pocele nije bilo drasticnijih promena u nalazima spermograma. Broj se kretao izmedju 3 i 8 miliona u ml. Zapremina ejakulta je izmedju 4 i 6 ml, ph vrednost 8 - 8, 5. Likvefakcija u pola sata prisutna. Aglutinacija ne postoji. Zive i normalne forme od 64% - 75% , progresivni od 30% - 50% , nekih 10% slabo pokretnij i ostali nepokretni. Fruktoza oko 17. Broj leukocita je bio promenljiv na osnovu cega je radjena spermokultura gde su ustanovljene svaki put neke druge bakterije. Proteus, enterokok, neke kozne bakterije i to je sve sanirano. Ali opet na poslenjem spermogramu je bilo izmedju 10 i 12 leukocita. Pio je razne vitamine, l argignin i l karnitin (na svoju ruku) , ali to nista nije pomoglo. Rez su ostali potpuno isti. Da li upste postoji pomoc ukoliko je uzrok neplodnosti ta operacija koju je imao kao decak? Hvala vam puno unapred!

    Odgovoreno: 03. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Prema nalazima spermokulture ipak je uzrok oligospermije infekcija,
      a za sta govore leukociti.
      pokusajte sa biljnim antibiotikom- paraproteks tab koje moze suprug uzimati
      duze vreme bez bojazni. Ja ga preporucujem sest meseci u kombinaciji sa
      probiobalance tab. , omega 3 kaps. I oxymaxom-tecni stabilizovani kiseonik.