Pitanje za urologa. Postovani, vec vise od godinu dana pousavamo prosiriti porodicu, ali smo naisli na problem oligospermije. Moj momak je kao mali imao neku operaciju, pa me zanima da li je ona mogla uticati na to. Primljen je zbog operativnog lecenja ingvinalne hernije. Uradjena je herniectomia i plasicka ingvinalnog kanala. Takodje je uradjena orhidopeksija i adhezioliza. Pre par meseci sa eha testisa nalaz je sledeci: oba testisa su normalne veličin, homogene strukture, sa manjom fibroznom promenom u levom estisu dezine oko 10mm. U desnom epididimisu se uocava cisticna promena velicine 12x8mm. Levi epididimis je 17x9mm, inhomogene ehostrukture. Molim vas da mi protumacite nalaze. Zanima me da li sve ovo moze da utice na smanjen broj spermija? Hvala vam puno unapred!

    Odgovoreno: 27. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Operacija urodjene kile i orhidopexija sa jedne strane imaju uticaj na nalaz spermograma.
      kod jednostrane operacije spustanja testisa uvek postoji i zdrava kontralateralna strana.
      posaljite mi spermogram i spermokulturu.