Moja dijagnoza postavljena u oktobru 2008. Godine je tumor testis lateris sinistri (mixed germ cell tumor) sa meta promenama levo retroperitonealno, u oba plucna krila, desnom bubregu i levoj jugularnoj jami. Primio sam 4 bep ciklusa, potom 2 pei pa je usledila retroperitonealna lymphadenectomia nalaz je govorio u prilog reaktivnog lyphadenitisa. Primio sam jos 2 pei viklusa, usledio je magnet na kom su se i dalje videli izolovani patoloski nalazi, dakle uvecani lgl od "oko" 3 cm-a. Na pet-ct snimanju se ne vide maligne celije u organizmu, na ponovljenom magnetu i dalje postoje uvecani limfni cvorovi jedan je oko 20 mm a drugi oko 34. Doktori sa uroloske komisije, jer vec dugo vremena nema onkologa, instistiraju na operaciji, da li je to neophodno, cak i pored negativnog pet-ct snimanja i nalaza na magnetu koji ide u prilog remisiji bolesti?

    Odgovoreno: 23. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Pet/ct /pozitronska emisijska tomografija/ je najnovija metoda gde se
      pomocu radiofarmaka prikazuje funkcionalno stanje tkiva i organa, odnosno
      metabolicka aktivnost celija. Koristi se u pracenju bolesnika sa malignim
      tumorima, izmedju ostalog i pracenja ucinka sprovedenih terapija.
      u vasem slucaju ja iz ove pozicije tesko da mogu dati procenu ponasanja-tretmana.
      mislim da je najbolje da idete kod doktora koji je radio pet/ct i da sa
      njim o svemu porazgovarate a potom da ponovo konsultujete urologa i onkologa
      koji se bave ovim problemima, pa cak i mozda uraditi reviziju ph nalaza
      posle lymphadenectomije. Ili jos bolje konsultujte konzilijum neke druge kuce.