Imamo problem sa spermogramom: ne dolazi do likvefakcija i prisutan je zelatinozni klamp u ref. Vrednostima pise da bi trebalo da likvefakcija bude potpuna i da bi zelatinozni klamp trebao da bude odsutan. Molim savet-zasto to nastaje i kako da se leci? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 22. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Likvefakcija je proces razvodnjavanja sperme u vremenu od 30, maksimalno 60
      minuta od ejakulacije. To se desava pod uticajem enzima iz prostate, cime se stvaraju uslovi
      za laksu pokretljivost spermatozoida na putu do jajne celije.
      poremecena likvefakcija govori da se nesto desava u prostati ili u semenim kesicama.
      najcesce je to infekcija, te u tom pravcu treba usmeriti ispitivanja.