Postovani, urolog mi je pre nedelju dana konstatovao reponibilnu kilu. Tada me je i posavetovao da operaciju uradim laparoskopskim putem, jer je to najbezbolnija metoda i pacijent se odmah pusta kuci. Takodje mi je preporucio da se obratim hirurgu i da se sa njim posavetujem oko operacije. Medjutim, hirurg mi je pak rekao kako bi laparoskopija bila nepotrebno invanzivan zahvat, vec da je za tu vrstu problema, najbolja obicna hirurska intervencija. Moj problem je sto ne znam ciji savet da prihvatim?! Procitao sam da klasicna hirurska intervencija podrazumeva usivanje misica za ligament, i da se time otvara mogucnost da se kila kasnije ponovo javi, jer se povlacenjem misica slabi ceo taj predeo. Takodje, ni postoperativni bolovi koje takva operacija podrazumeva nisu zanemarljivi a ni sama duzina oporavka. Molio bih vas da me blize uputite, i objasnite mi sta je to reponibilna kila i koja vrsta operacije je za to najpodesnija? Unapred hvala, marko

    Odgovoreno: 16. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Reponabilna kila je kila koja moze da se rukom reponira u trbuh.
      dobar je i jedan i drugi nacin resavanja. To zavisi koju metodu hirurg upraznjava.
      obicno sada mladji hirurzi rade laparoskopski kilu a stariji hirurzi vise klasicnu
      otvorenu hirurgiju koju su u svoje vreme naucili.