Postovani doktore, potreban mi je odgovor na pitanje da li ureaplazma moze da utice na los spermogram? Mom suprugu je spermogram sledeci: zapremina ejakulata 4. 4; likfefakcija 40 min; konzistencija normalna; br. Spermatozoida 18, 0; progresivno pokretni 0. 26; 0. 18; pokretno 0. 13; nepokretni 0. 43; leukociti 0. 22; vitalnost 0. 62; normalne forme 0. 46; abnormalne forme 0. 54. U spermokulturi je pronadjen streptococcus pneumoniae. Meni je utvrdjeno da imam ureaplazmu. Terapija nam je hemomicin i dovicin i on takodje uzima vitamine. Da li ovi antibiotici mogu pogorsati spermogram? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 08. 02. 2010.
    • Poštovana,
      H da, smanjen broj i pokretljivost spermatozoida u spermogramu vaseg muza,
      upravo je posledica infekcije. Infekcija mora da se leci, zato ste i dobili antibiotike
      koje pijete. Za vreme lecenja odnosi sa zastitom. Uzimajte dosta tecnosti.
      ja u ovakvim slucajevima dajem i tecni kiseonik, probiotike i omegu 3.