Pitanje za urologa: rezultat spermograma je dobar (normozoospermia) uz jednu napomenu (blag stepen agregacije spermatozoida) . Unapred se zahvaljujem na objasnjenju. A.

    Odgovoreno: 09. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Agregacija -aglutinacija je slepljivanje spermatozoida u vece ili manje konglomerate.
      nastaje slepljivanjem granulocita, limfocita, makrofaga ili antitela za spermatozoide pri cemu
      je pokretljivost spermatozoida smanjena. Javlja se u autoimunim reakcijama.
      antispermatozoidna antitela se mogu detektovati u semenoj tecnosti ili u krvi, kako muskarca,
      tako i zene.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #52539

    • Ako je broj progresivnih 21, pokretnih 16 i nepokretnih 63, da li je to nornozospermija?